301R122M050GS2 301R122M050GS2
301R122M050GS2
Part Number
301R122M050GS2
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
301R122M050GS2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
301
    Specifications
    Series301
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.300" (7.62mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.750" Dia (19.05mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C