25LSW390000MEFC90X141 25LSW390000MEFC90X141
25LSW390000MEFC90X141
Part Number
25LSW390000MEFC90X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390000UF 20% 25V SCREW
Data sheet
25LSW390000MEFC90X141.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.630" (143.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency27.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency29.376 A @ 10 kHz