25LSW330000MEFC77X151 25LSW330000MEFC77X151
25LSW330000MEFC77X151
Part Number
25LSW330000MEFC77X151
Manufacturer
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 25V SCREW
Data sheet
25LSW330000MEFC77X151.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)6.063" (154.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency26 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency28.08 A @ 10 kHz