25LSW100000MEFC51X118 25LSW100000MEFC51X118
25LSW100000MEFC51X118
Part Number
25LSW100000MEFC51X118
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW
Data sheet
25LSW100000MEFC51X118.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.148 A @ 10 kHz