250LSW6800MNB77X121 250LSW6800MNB77X121
250LSW6800MNB77X121
Part Number
250LSW6800MNB77X121
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Data sheet
250LSW6800MNB77X121.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.843" (123.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.968 A @ 10 kHz