250LSW4700M64X100
250LSW4700M64X100
Part Number
250LSW4700M64X100
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Data sheet
250LSW4700M64X100.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C