250LSW2200MEFC51X98 250LSW2200MEFC51X98
250LSW2200MEFC51X98
Part Number
250LSW2200MEFC51X98
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW
Data sheet
250LSW2200MEFC51X98.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.484 A @ 10 kHz