250LSQ6800MEFC64X119 250LSQ6800MEFC64X119
250LSQ6800MEFC64X119
Part Number
250LSQ6800MEFC64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Data sheet
250LSQ6800MEFC64X119.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.502 A @ 10 kHz