250LSQ4700MEFC64X99 250LSQ4700MEFC64X99
250LSQ4700MEFC64X99
Part Number
250LSQ4700MEFC64X99
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Data sheet
250LSQ4700MEFC64X99.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.614 A @ 10 kHz