200LSW12000MEFC77X141 200LSW12000MEFC77X141
200LSW12000MEFC77X141
Part Number
200LSW12000MEFC77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Data sheet
200LSW12000MEFC77X141.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.630" (143.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.39 A @ 10 kHz