200LSQ6800MEFC64X99
200LSQ6800MEFC64X99
Part Number
200LSQ6800MEFC64X99
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW
Data sheet
200LSQ6800MEFC64X99.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.21 A @ 10 kHz