200LSQ6800M64X104
200LSQ6800M64X104
Part Number
200LSQ6800M64X104
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW
Data sheet
200LSQ6800M64X104.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C