200LSQ4700MEFC51X98 200LSQ4700MEFC51X98
200LSQ4700MEFC51X98
Part Number
200LSQ4700MEFC51X98
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
Data sheet
200LSQ4700MEFC51X98.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.378 A @ 10 kHz