200LSQ22000M90X141
200LSQ22000M90X141
Part Number
200LSQ22000M90X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW
Data sheet
200LSQ22000M90X141.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.408 A @ 10 kHz