200LSQ15000M77X121
200LSQ15000M77X121
Part Number
200LSQ15000M77X121
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW
Data sheet
200LSQ15000M77X121.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.882" (124.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.222 A @ 10 kHz