200LSQ12000MEFC77X101 200LSQ12000MEFC77X101
200LSQ12000MEFC77X101
Part Number
200LSQ12000MEFC77X101
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Data sheet
200LSQ12000MEFC77X101.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.688 A @ 10 kHz