160LSW27000M90X141
160LSW27000M90X141
Part Number
160LSW27000M90X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 160V SCREW
Data sheet
160LSW27000M90X141.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C