100LSW39000M77X141
100LSW39000M77X141
Part Number
100LSW39000M77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
100LSW39000M77X141.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance39000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.15 A @ 10 kHz