100LSW22000MEFC64X119 100LSW22000MEFC64X119
100LSW22000MEFC64X119
Part Number
100LSW22000MEFC64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
100LSW22000MEFC64X119.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.33 A @ 10 kHz