100LSW15000MEFC51X118
100LSW15000MEFC51X118
Part Number
100LSW15000MEFC51X118
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
100LSW15000MEFC51X118.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.764" (121.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.46 A @ 10 kHz