100LSQ27000M64X99
100LSQ27000M64X99
Part Number
100LSQ27000M64X99
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
100LSQ27000M64X99.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.1 A @ 10 kHz