100LSQ22000MNB51X118 100LSQ22000MNB51X118
100LSQ22000MNB51X118
Part Number
100LSQ22000MNB51X118
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
100LSQ22000MNB51X118.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.22 A @ 10 kHz